Diyet ve Sağlıklı Beslenme


Günümüzde sosyal medya da dahil olmak üzere yazılı ve görsel kitle iletişim araçlarında beslenme ve diyet ile ilgili yüzlerce farklı uygulama ve önerilerle karşı karşıya kalınmaktadır.

"Kişiye Özel Beslenme Planı" ve hastalıklara özgü "Tıbbi Beslenme Tedavisi" yalnızca bu konuda lisans düzeyinde eğitim almış profesyoneller olan diyetisyenlerce yapılmaktadır.

Sağlıklı zayıflama yalnızca az yemekle açıklanamayacağı gibi, sağlıklı kilo alma da sadece fazla yemek yeme ile çözülebilecek bir problem değildir.

Her insanın nasıl parmak izi bir değilse, yaşam tarzı, besin seçimleri ve aktivite düzeyi ve hatta gıda seçimini birebir etkileyecek sağlık problemleri de birbirinden farklıdır. Beslenmeyi milyonlara genelleyerek, bir kitap ile "X Diyeti" ya da uzmanlık gerektiren beslenme kavramını moda diyetlerle çözmeye yönelik "popülist diyet" yaklaşımları çoğunlukla kısa zamanda hızlı sonuç almaya yönelik yanlış ve sağlıksız öneriler olmaktan öteye gidememektedir.

Hızlı sonuç almaya yönelik bu tarzdaki diyetleri uygulayan kişi, yüksek oranda kas ve su kütlesi kaybı yaşayarak, sadece tartıda ağırlık kaybederken, esas olan ve yağ kayıplarını içeren bir "sağlıklı zayıflama" yı sağlayamamış olur ve metabolizma hızı düşer.

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı değişikliğini benimsemeden, sadece ne zaman biteceğine odaklanılan bir diyetin, "diyeti" ağır ödenir.